Wiki »
Harmonogram budowy¶
Krótki harmonogram prac budowalnych- Instalacja monitoringu na budowie zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, również z widokiem na sufity.
- Wykonanie fundamentówWykonanie fundamentów
Zebrani całego humus na działce z miejsca przeznaczonego pod budowę domu, który najlepiej składować na działce w celu wykorzystania do zagospodarowania terenu po zakończonych pracach budowlanych np. rozplantowanie ziemi i posadzenie trawnika. W przypadku domów z podpiwniczeniem, należy oprócz humusu usunąć kolejne warstwy ziemi i w tym przypadku taką ziemie najlepiej wywieźć poza teren inwestycji.
humus to warstwa około 30 cm ziemi, która jest przerośnięta roślinnością.
Wykonanie fundamentów pamiętając o izolacji poziomej przy użyciu papy (najczęściej występuje od 2 do 3 takich warstw), zabezpieczenie fundamentu przed wilgocią (służą do tego środki takie jak dysperbit) oraz ocieplenie fundamentów przy użyciu twardego styropianu. Można też stosować folię kubełkową,która stanowi zewnętrzną warstwę fundamentów (obkładamy nią styropian) w celu zapewnienia lepszej wentylacji naszych fundamentów.
Ostatnim etapem w tym punkcie jest nawiezienie bardzo dużej ilości żółtego piachu w miejsca pomiędzy fundamentami, który będzie stanowił podstawę do wylewania późniejszych posadzek.
UWAGA nr 1: Takich piach nie może być bezpośrednio zrzucony z ciężarówki. Prawidłowy sposób polega na wsypywaniu warstwy np 0.5 m piachu a następnie solidne ubijanie. Cykl ten jest powtarzana do momentu osiągnięcia odpowiedniego poziomu dla danego pomieszczenia. Jeżeli nie ma się pewności czy firma zrobiła to prawidłowo należy wykonać badania z wykorzystaniem firmy zewnętrznej, która sondą sprawdzi zagęszczenie piasku. Jeżeli zaniedba się ten moment podczas budowania domu to istniej duże ryzyko, że w przyszłości nasza podłoga (szczególnie płytki) popękają od powstałych naprężeń.
UWAGA nr 2: W miejscu fundamentu, gdzie wystają druty zbrojeniowe do złączenia z żelbetem (słupami nośnymi) w kolejnym etapie budowy, nie może znajdować się izolacja pozioma!!.
UWAGA nr 3: Zamawiając stal zbrojeniową, należy sprawdzić przy odbiorze użebrowanie. Może się okazać, że z dokumentów od sprzedawcy wszystko jest w porządku a w rzeczywistości na plac budowy przyszła gorsza gatunkowa stal. Nie należy tego lekceważyć, ponieważ wszystkie obliczenia wytrzymałościowe budynku opierają się na konkretnych gatunkach stali i nie zastosowanie ich podczas budowy jest równoznaczne z rażącym niedbalstwem, narażając się tym samym na duże koszty naprawy w przypadku komplikacji z stabilnością i nośnością konstrukcji.
Opis innych gatunków stali
UWAGA nr 4: Jeżeli tylko fundusze pozwalają to do wylewania fundamentów (oraz stropów, schodów) stosować pompogruszkę. Nie bawić się w urabianie w betoniarce i bieganie z taczką. Jakość betonu z betoniarni jest zdecydowanie wyższa. Należy tylko zwrócić uwagę czy firma budowlana korzysta z
wibratora do betonu
Jeżeli nie zastosują tego urządzenia to dojdzie do rozwarstwienia naszego betonu. Poniższe zdjęcie daje do myślenia: - Wykonanie instalacji wodno kanalizacyjnychWykonanie instalacji wodno kanalizacyjnych
- Na tym etapie należy rozprowadzić cały system instalacji kanalizacyjnych. Rury z PCV rozprowadza się w warstwie żółtego piachu zachowując spadki w stronę kanalizacji a następnie zasypuje żółtym piachem, który należy ubić. Ten etap budowy jest też bardzo dobry na doprowadzenie wody z sieci wodociągowej do kotłowni. Rura PE musi być zakopana poniżej zamarzania gruntu. Podczas przejścia przez fundament aż do wyprowadzenia ponad docelową posadzkę w kotłowni należy zastosować rurę ochronną (może być to również rura PE ale o jedną średnicę większą).
- Kolejna rzeczą jest przygotowanie specjalnych przejść na przewód elektryczny, przewód domofonowy itd. (w zależności od założeń Inwestora). Przejścia te są niczym innym jak np. rurą PE, która będzie umożliwiała wepchnięcie przewodu w późniejszych etapach budowy. Warto taką rurę zaopatrzyć w pilot do przeciągania przewodów. Pilotem może być drut albo specjalne włókno szklane.
- Na zakończenie wylewa się tzw. wylewkę brudną (chudy beton). Warstwa jest grubości 8-10 cm.
- Murowanie i wylewanie stropów i schodówMurowanie i wylewanie stropów i schodów
- Ten etap budowy jest najmniej wymagający od Inwestora. Podstawowe założenia to:
- rozpoczęcie murowania od położenia izolacji poziomej (tj. papy) na wystające z ziemi fundamenty,
- murowanie zgodnie z projektem budowlanym,
- ściany muszą zachować pion a wszelkie otwory muszą być wykonane zgodnie z projektem,
- zaprawa ma się znajdować pomiędzy cegłami o stałej grubości w każdej warstwie,
- cegły nie mogą być wysmarowane zaporową od strony wewnętrznej lub zewnętrznej tzn. murarz to nie tynkarz.
Powyższe zasady dla ekipy znającej się na robocie nie będą trudne do spełnienia.
- Schody żelbetowe proste ze spocznikiem (pośredni poziom między piętrami) nie są skomplikowane i każdy wykonawca z nimi sobie poradzi. Kłopot stanowią schody zakręcane bez spocznika. Ciężko jet sprawdzić czy szalunek pod takie schody jest prawidłowo wykonany. W związku z tym konieczna jest weryfikacja po zastygnięciu betonu. Należy wtedy sprawdzić czy szerokość każdego stopnia jest optymalna dla użytkownika. Jeżeli się okaże, że jeden stopień wyszedł za wąski, nadal można to poprawić przez dolanie tego fragmentu. Jeżeli brakuje tylko kilku centymetrów, można się zastanowić czy nie zostawić tej wady do poprawki przy wykonywaniu docelowych schodów np. z drewna (obkłada się ten żelbet wykonanymi przez firmę deskami).
UWAGA nr 1: Ważne jest aby sprawdzić czy wysokość stopnia pierwszego i ostatniego są prawidłowe. Proces ten może być trudny dla Inwestora, ponieważ należy sobie wyobrazić kolejne warstwy podłogi (styropian i płytkę lub panel) i ocenić czy ta wysokość będzie prawidłowa.*Pamiętaj* jeżeli wysokość ostatniego stopnia wynosi między 7-12 cm to na pewno schody są źle zrobione.
UWAGA nr 2: Najbardziej optymalna wysokość stopnia to 17,5 cm. - Na koniec dwa słowa o metodach wykonywania danego etapu, które mówią o profesjonalizmie firmy wykonawczej. Podczas wylewania stropu bardzo dobre są
płyty szalunkowe
Zaletą tego rozwiązania jest równy strop oraz pewna oszczędność dla Inwestora, gdyż są to płyty wielokrotnego użytku. Jeżeli ekipa tego nie posiada, to Inwestorowi pozostaje kupić deski, które posłużą do zbicia takiego szalunku. Niby deski takie można później jeszcze wykorzystać do deskowania dachu (pod warunkiem że są impregnowane) ale nie każdemu może to odpowiadać.
Podobnie sprawa wygląda w przypadku stempli do podtrzymania świeżego stropu. Można kupić sosnowe pale ale wygodniej jest gdy firma budowlana posiada
stalowe stemple
- DachDachRozwiązań konstrukcji dachowych jest sporo i projektant powinien dobrać odpowiednią konstrukcje w zależności od wymagań projektu. Mimo to, poniżej kilka uwag, które mogą być przydatne podczas wykonywania dachu.
- Wieniec dachowy dla dachu dwuspadowego powinien być wykonane w kształcie dwóch liter C tj. końcówki wieńca powinny być wpuszczone w ściany szczytowe. Jest to opcja dodatkowa, bo uważa się że jeżeli winiec dachowy połączony jest z wieńcem stropu poddasza poprzez słupy żelbetowe, to taki wieniec dachowy ma wystarczającą wytrzymałość,
- Niezależnie od pokrycia dachowego tj. dachówki czy ceramiki należy wykonać deskowanie dachu. W ten sposób dodatkowo wyciszamy nasz dach od hałasu powstającego od deszczu.
- Cała wierzba dachowa musi być zaimpregnowana oraz oczyszczona w całości z kory.
- Starać się aby przestrzeń między krokwiami umożliwiała osadzenie okna dachowego bez konieczności wycinania krokwi. W ten sposób jeżeli w przyszłości zdecydujemy się na wstawienie okna w dachu, nie będziemy musieli się starać o pozwolenie na budowę bo nie będziemy ingerować w konstrukcje nośną dachu. Wystarczy nam wtedy wypełnić wniosek o zgłoszeniu robót.
- Pamiętać o założeniu instalacji odgromowej. W przypadku pokrycia dachu blachą, można złapać się bezpośrednio do tej blachy w każdym narożniku domu.
- Bardzo dobrym pomysłem dla osób z dachem pokrytym czarną połyskową blachą jest przymocowanie na kalenicy dachu kolców metalowych na ptactwo. Można to też zrobić na każdym kominie a nawet na antenie. Rozwiązanie to jest bardzo popularne na budynkach publicznych, kościołach, ponieważ zdaje ono rezultat. Dach zabrudzony odchodami ptactwa jest bardzo trudno usunąć (deszcz tego nie zmyje) a miejsce czyszczenia wcale tego nie ułatwia.
- Można w dachu zamontować specjalne puszki do wyprowadzenia np. przewodów solarnych, pomimo że nigdy nie będziemy solarów montować. Korzyść takiej puszki jest możliwość wyprowadzenia kabla antenowego bez ingerencji w blach.
Uwaga nr 1: Jeżeli stawiasz dach z blachodachówką i zauważysz, że firma dekarska do przycinania blachy używa pospolitej kątówki to jak najszybciej przegoń tę ekipę z placu budowy. Do ciecia blachy stosujemy nożyce w przeciwnym razie naruszamy strukturę blachy, w efekcie blacha będzie nam korodować.
Uwaga nr 2: Miejsca na okna dachowe muszą być wybrane aby w przyszłości zamontować pod tym oknem mały grzejnik, bo tylko w ten sposób ustrzeżemy się przed skraplaniem wody na oknie w okresie zimowym. Ilość szyb nie ma żadnego znaczenia, jeżeli w pomieszczeniu będzie 22 stC, na zewnątrz - 10 stC a pod oknem nie będzie grzejnika, to na oknie, ramie okna pojawią się kropelki wody. Nie należy tego lekceważyć, ponieważ jeden taki sezon wystarczy aby powstał grzyb na płycie karton gips, którą często wykonuje się obróbkę okna. Po drugie jeżeli okno jest drewniane a narażone jest na dużo wilgoci to, po pewnym okresie ściemnieje nam rama a samo okno może się wypaczyć powodując większe nieszczelności a tym samym większe roszenie na tym oknie.
Uwaga nr 3: Na obróbkę okien dachowych stosować zielone płyty gipsowe, podobnie jak do łazienki. W ten sposób zmniejszamy ryzyko powstania grzyba w warunkach wilgotnych.
Uwaga nr 4: Ogrzewanie podłogowe nie zabezpieczy okna dachowego przed roszeniem, ponieważ temperatury pracy tego systemu są w granicy max do 33 stC. Pomijam osoby, które puszczają na podłogę temperaturę powyżej 40 stC. Po drugie strumień ciepłego powietrza z ogrzewania podłogowego jest bardziej rozproszony w stosunku do zwykłego grzejnika, wiec trudno tutaj mówić o bezpośrednim działaniu ciepłego powietrza na okno. - OknaOknaPrzed montażem należy najpierw okna kupić. Oto kilka uwag przy wyborze okien:
- wybrać okna 3 szybowe i wielokomorowe,
- szukać wariantu z wymiennymi uszczelkami a nie z klejonymi,
- jeżeli dana firma nie może nam zaproponować okna o gabarytach wskazanych w projekcie i proponuje nam okno z podziałem poziomy to nie jest błąd projektanta, tylko producenta okien, że jego ramy są zbyt wiotkie i mają techniczne ograniczenia,
- warto zapoznać się z rankingiem okien
- klasyczne - okno licuje z murem od strony zewnętrznej,
- w styropianie - okno jest wystaje przed murem,
- z ciepłym parapetem - jest montaż okna łącznie z parapetem z twardego polistyrenu ekstrudowanego, w celu ograniczenia mostków cieplnych.
Niezależnie od metody montażu, jeżeli firma sprzedająca okna ma niedoświadczoną ekipę montażową to żaden system nie spełni naszych oczekiwań.