Vaultwarden oprogramowanie do zarządzania hasłami¶
VaultWarden jest darmowym menadżerem haseł i sejf umożliwiający przechowywanie przechowywanie zaszyfrowanych danych opartych o implementacją Bitwarden API umożliwiającą dzięki temu korzystanie z oprogramowania Bitwarden na Android, IOS, Windows, Linux itd.
UWAGA:- na początek zaznaczę że dane które zapiszemy w oprogramowaniu są bezpieczne i nawet Administrator serwisu, serwera na którym działa oprogramowanie nie ma do nich dostępu, jesteśmy bezpieczni.
- należy pamiętać że tracą hasło dostępowe do własnego konta nie ma możliwości odczytania przez nikogo haseł które zostały tam zapisane, są one utracone, bo nie chcemy aby ktoś miał dostęp do naszych danych.
- zapisywanie i odczytywanie haseł w własnym sejfie, portfelu
- integracja przeglądarek na różnych komputerach z portfelem
- udostępnianie, współdzielenie haseł z innymi osoba
- Emergency Access, czyli wskazanie osób które mają uzyskać dostęp do naszej bazy w razie wypadku, śmierci, pobytu w szpitali itd.
- Organizacje, czyli tworzenie grup haseł dla rodziny, znajomych, firmy w obrębie której zapisujemy hasła, dane i udostępniamy wybrane dane (np. kolekcje) innym osobą np. Żonie/Mężowi/Synowi/Pracownikowi
- jednorazowe przesłanie zakodowanych haseł z ograniczeniem czasowy (domyślnie 31 dni), służy do przesłania zakodowanego hasła, wiadomości do innej osoby w formie linku które zostanie odszyfrowane dopiero po otwarciu wiadomości
W obrębie zasobów firmy JustNet został uruchomiony darmowy serwer https://vw.justnet.pl z otwartą rejestracją dla wszystkich użytkowników.
Na podstawie krótkiej pracy z oprogramowaniem poniżej kilka wskazówek jak współdzielić hasła z rodziną i znajomymi.
Emergency Access¶
To chyba najważniejsza funkcja, rodziny z osobami starszymi muszą się liczyć z faktem śmierci(wcześniej czy później) jak nieszczęśliwymi wypadkami. Tak jak przy ubezpieczeniu podczas wyjazdów czy zdrowotnym mamy termin NWW z którego większość z nas korzysta musimy się liczyć również z faktem iż grono naszych najbliższych w sytuacji braku kontaktu z naszą osobą powinna mięć awaryjny dostęp do naszych danych typu bank, karta kredytowa, dane osobę.
Wyobraźmy sobie sytuacje, kolizja na autostradzie w której bierzemy udział i leżymy nie przytomni w szpitalu, stan zdrowia nie zagraża naszemu życiu, ale nie ma z nami kontaktu przez 2-3 tygodnie w takiej sytuacji nie chcemy pozostawić naszego partnera, dzieci bez środków finansowych. Tak samo w przypadku osób starszych o ile łatwiej będzie naszym bliskim jeśli w przypadku naszego braku uzyskają dostęp do naszych danych.
Współdzielenie haseł i danych¶
W obrębie konta możemy utworzyć dowolną liczbę organizacji przyjmijmy że tworzymy organizacje o nazwie "Rodzina" do utworzonej organizacji przypisujemy osoby:- partner , współmałżonek z prawem administratora
- dzieci , z prawami użytkownika i odczytu wybranych haseł
Funkcja administratora pozwala naszemu partnerowi na dodawanie, usuwanie, edycje haseł jak i na dodawanie i przypisywanie innych osób do rodziny np. Dziadków, itp.
Funkcja użytkownika natomiast pozwala na odczyt i używanie haseł, ale możemy ograniczyć osoby aby nie mogły ich zmieniać, jest to przydatne w sytuacji gdy tworzymy konta dla dzieci ale nie chcemy aby mili możliwość zmiany danych konta.
- Sklepy , dla przykładu niech to będzie karta Ikea Family, konto z rabatami w biedronce
- Banki , lista lokat, lista kart kredytowych z datą ważności, itd.
- Media , dane dostępowe do Netflix, Disney+, Spotify itp serwisy
- itd. itp.
Do każdej kolekcji możemy przypisać odpowiednie osoby z różnymi uprawnieniami.
Ciekawą funkcją jest możliwość przypisania jednego hasała do kilku kolekcji np. możemy wydzielić sobie dodatkową kolekcje Dzieci do której umożliwiamy odczyt dla dzieci. Dalej wybieramy hasło z dostępem do Disney+ które jest w kolekcji Media i również łączymy je z kolekcją Dzieci dzięki czemu nasi najmłodsi uzyskują do niego dostęp. W przyszłości celem dania dostępu najmłodszych wystarczy już tylko powiązać dane X z kolekcją *Dzieci*.